2024. november 14., csütörtök
Az otthonod biztonsága és védelme kiemelten fontos, ennek egyik legmegbízhatóbb eszköze a lakásbiztosítás. Sokan mégis bizonytalanok a szerződéskötéssel kapcsolatban, vagy a téves információk miatt nem találnak megfelelő megoldást. Összegyűjtöttük a lakásbiztosítással kapcsolatos leggyakoribb tévhiteket, és egyúttal el is oszlatjuk azokat.
A lakásbiztosítás költséges
Számos tényező határozza meg egy lakásbiztosítás díját, mint például az ingatlan mérete, elhelyezkedése, kora, a kapcsolódó melléképületek, valamint a családban meglévő egyéb biztosításaid. Emiatt nem lehet pontos választ adni arra, hogy mennyibe kerül, de ha összeveted más havi kiadásaiddal, az éves biztosítási díj alacsonynak számít – különösen, ha figyelembe veszed, milyen költségekkel járna például egy tűz- vagy viharkár helyreállítása biztosítás nélkül.
Nincs mit biztosítani, hiszen nincsenek nagy értékeid
Sokan gondolják úgy, hogy felesleges biztosítást kötniük, mert nincsenek értékes tárgyaik. Érdemes átgondolni, mit veszítenél egy esetleges tűzeset során: bútorokat, háztartási eszközöket, ruhákat, elektronikai cikkeket. Ha nem is élsz luxuskörülmények között, ha nincsenek milliókat érő festményeid vagy antik tárgyaid, egy átlagos családi kasszából nem biztos, hogy ki tudod gazdálkodni az említett ingóságok újra beszerzését.
A társasházi biztosítás elég, nem szükséges mellé saját lakásbiztosítást kötni
A társasház-biztosítás a közös tulajdont védi, a saját ingóságaidat viszont nem. Legyen szó betöréses lopásról, csőtörésről, tűzkárról, a lakásban lévő berendezéseket, bútorokat, elektronikai eszközöket és egyéb ingóságokat mindenképpen érdemes biztosítani. Beázás esetén a biztosító megtéríti például a falakban keletkezett károkat, de ha nincs lakásbiztosításod, a károsodott berendezési tárgyaidért nem fizet. A saját lakásbiztosítás magában foglalhat felelősségbiztosítást is, amely védelmet nyújt, ha te okozol kárt a szomszédos lakásban vagy a közös területeken.
Minden káreseményre kiterjed a lakásbiztosítás
Ez is tévhit. Egy lakásbiztosítás nem minden típusú káreseményt fedez. Az alap lakásbiztosítás csak bizonyos eseményekre (például tűz, vihar, betörés) nyújt fedezetet. Speciális esetekre, mint például dugulás-elhárítás vagy kerti bútorok külön kiegészítő biztosítást érdemes kötni.
Az ingatlan értékének csökkenésével a biztosítási díj is automatikusan csökken
Egy ingatlan piaci értéke csökkenhet, de az újjáépítéséhez szükséges költségek nem feltétlenül lesznek alacsonyabbak, sőt. Éppen ezért nem feltétlenül mozog együtt a két érték.
A lakásbiztosítás automatikusan fedezi a napelemes rendszer kárait is
A legtöbb alap lakásbiztosítás nem fedezi a napelemes panelek kárait, mivel azok általában külön vagy kiegészítő biztosítást igényelnek. Érdemes ellenőrizni a meglévő biztosítási szerződést és szükség esetén kiegészítő biztosítást kötni a napelemes rendszerre, hogy védve legyen viharkár, jégverés vagy lopás esetén.
Albérlőknek nincs szükségük biztosításra
A lakás tulajdonosának biztosítása jellemzően csak magára az ingatlanra vonatkozik, nem pedig a bérlő személyes tárgyaira és az esetlegesen okozott károkra. Ha például tűz, vízkár vagy betörés történik, a bérlő személyes ingóságaira nem vonatkozik a tulajdonos által kötött biztosítás. Emellett, ha bérlőként véletlenül kárt okozol a lakásban – például eláztatod az alsó szomszédot –, akkor neked kell kifizetned a helyreállítási költségeket. A megoldás a bérlői biztosítás felelősségbiztosítással kiegészítve.
Minden lakásbiztosítás ugyanazt a szolgáltatást nyújtja
Ez az állítás sem igaz. A lakásbiztosítás megkötése előtt érdemes alaposan utánanézni a lehetőségeidnek, ugyanis az egyes ajánlatok között árban és fedezetek tekintetében is jelentős különbségek lehetnek.
Az Eurorisk lakásbiztosítás-kalkulátorának segítségével kényelmesen és gyorsan megtalálhatod a számodra ideális konstrukciókat. Használd bátran!